Biodiverziteta oljčnih nasadov v Mestni občini Koper
Oljčniki predstavljajo pomembno, dolgoletno interakcijo človeka in narave, ki je prisotna v Istri. Ekstenzivno upravljanje ima zato velik biološki in kulturni pomen. V pravilno upravljanih oljčniki lahko najdemo veliko biodiverziteto rastlin, ptic, metuljev in drugih živali. V letu 2017 smo v društvu raziskali biodiverziteto petih oljčnikov v Mestni občini Koper. Oljčniki so bili različno upravljanji, različno stari in na različnih lokacijah v Mestni Občini Koper. Tekom projekta smo primerjali različne načine upravljanja oljčnikov in kako le ti vplivajo na biodiverziteto favne in flore. Naš cilj je, da javnosti predstavimo problematiko opuščanja kmetovanja in pomembnost sobivanja z naravo. Prav tako želimo predstaviti kako trajnostno upravljanje omogoči bolj kakovosten in zdrav pridelek.
Oljčniki so bili v večini primerov biodiverzitetno pestri. V oljčnikih smo našli veliko rastlinskih in metuljnih vrst kot tudi nekaj vrst plazilcev, ptic in drugih živali.
Zanimivo je, da smo v oljčnikih našli več vrst kukavičevk, ki so v Sloveniji zelo ogrožena družina rastlin. Med njimi smo našli Čebeljeliko mačje uho (Ophrys apifera), ki je v Sloveniji precej redko. Prav tako smo našli več primerkov Dišeče kukavice (Anacamptis coriophora subsp. fragrans), ki jo v Sloveniji najdemo le v Primorju. Svoje ime je dobila po prijetnem vonju cvetov po vanilji.
Slike oljčnikov in nekaterih rastlinskih in živalskih predstavnikov si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji.
Fotografje: Damijana Rašl in Manja Tišler
Projekt sofinancira Mestna Občina Koper iz Javnega razpisa za sofinanciranje programov dela društev in drugih ustanov, katerih delovanje spodbuja promocijo varstva okolja v Mestni Občini Koper v letu 2017