top of page
Z veččutnimi delavnicami do bolj ohranjene narave in kvalitetnejšega okolja v Mestni občini Koper

 

 

Od junija do septembra 2017 je potekal projekt Z veččutnimi delavnicami do bolj ohranjene narave in kvalitetnejšega okolja v Mestni občini Koper. Na projektu so sodelovali študenti Biodiverzitete in Varstva narave s študenti Pedagoške fakultete in člani društva Biodiva. V sklopu projekta smo pripravili več delavnic in predavanj na temo problematike odpadkov in mikroplastike, Zero waste koncepta življenja in na temo biodiverzitete Istre.

Projekt je potekal pod strokovnim vodstvom izr. prof. Bojana Lazarja, doc. dr. Nataše Dolenc Orbanić, strokovnega sodelavca Martina Seniča in koordinatorja projekta Matica Jančiča. 

Glavni cilj projekta je bil pripraviti delavnice, prilagojene za otroke, srednješolce, študente in odrasle, ki bodo z uporabo vseh čutil spoznavali biodiverziteto slovenske Istre in se seznanili s konceptom življenja brez odpadkov (angl. zero waste). S samostojnim strokovnim delom in na skupnih delovnih sestankih so študenti pripravili teoretične vsebine za delavnice hkrati pa so zbrali mnogo idej, kako te vsebine interpretirati in jih približati ciljni publiki. Nastale so sledeče aktivnosti:

  • Lov na rastline je naravoslovna različica lova na zaklad. Na zemljevidu je označenih več točk, ki predstavljajo posamezno rastlino in jo morajo udeleženci poiskati v svoji okolici. Ko jo najdejo, jim spremljevalec pove informacije, sami pa jo lahko potipajo, povonjajo, poskusijo.

  • Veččutna pot je razdeljena na tri glavne postojanke. Prva so škatle z neznano vsebino, udeleženci pa morajo preko tipanja ugotoviti, kaj je v škatli. Druga je poslušanje oglašanja živali, udeleženci pa ugotavljajo, katera žival to je. Tretja je vonjanje različnih rastlin z zavezanimi očmi in ugotavljanje, katera rastlina je pred njimi.

  • Reševanje ogroženih dvoživk: udeleženci najprej izdelajo origami žabice. Spremljevalec jim opiše, pojasni pomen in ogroženost dvoživk v Sloveniji. Nato med sabo tekmujejo v prenašanju papirnatih žabic preko navidezne ceste – tako se spoznajo z naravovarstvenimi akcijami prenašanja dvoživk čez prometnic.

  • Igra spomin – živali in rastline slovenske Istre je izdelana v treh težavnostnih stopnjah. V osnovni stopnji sta na obeh karticah slika in ime organizma, v srednji stopnji je na eni kartici ime in na drugi slika, v najzahtevnejši stopnji pa morajo ime povezati z opisom živali.

  • Pobiranje in pravilno ločevanje odpadkov v tematske koše: sprehod z otroki ob morski obali in pobiranje večjih kosov odpadkov, ki se potem ločujejo v koše z oblikovanimi živalskimi glavami. Otroci spoznajo pomen ločevanja in recikliranja odpadkov, dobijo tudi občutek, koliko smeti leži na krajšem odseku morske obale in na kakšen način ogrožajo morske organizme.

  • Sajenje domorodnih rastlin in zelišč v lončke, izdelane iz odpadnih plastenk: udeleženci izdelajo lonček iz plastenke, ki ga lahko tudi pobarvajo. Vanj nasadijo domorodne vrste rastlin, s katerimi se na ta način pobližje spoznajo.

  • Predavanje o gospodinjstvu brez odpadkov je namenjeno odrasli publiki, ki izve, kakšen problem plastika in njeni razpadli delci, t. i. mikroplastika, povzročajo v okolju in s prenosom v prehranski verigi postanejo nevarni tudi za zdravje ljudi. Seznanijo se z načini zmanjševanja porabe plastike v lastnih gospodinjstvih.

Tekst: Matic Jančič

bottom of page